دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

جلوگیری از ورود سروصدای بیرون به خانه

جلوگیری از ورود سروصدای بیرون به خانه چگونه است؟ چگونه به کاهش ورود سروصدای بیرون در خانه بپردازیم؟ کاهش آلودگی صدا چه روش هایی دارد؟ برای جلوگیری از انتقال سروصدای بیرون به خانه چه کار کنیم؟ در صورتی که جزو کسانی هستید که خانه هایشان در خیابان های پرسروصدا واقع شده به احتمال زیاد دنبال راهی هستید تا آرامش و سکوت را به خانه خود برگردانید.

1- تقویت خانه برای جلوگیری از ورود سروصدای مزاحم

حال در صورتی که منبع صداهای مزاحم را نتوان از بین برد، چه باید کرد؟ به طور مثال مگر می شود صدای بوق ماشین ها در ترافیک و یا سروصدای بچه ها در پارک را از بین برد؟ برای حل این نوع مشکلات باید به تقویت منزل خود در مقابله با اینگونه صداهای مزاحم بپردازیم.

در این حالت هم ابتدا باید منبع صوت مزاحم را شناسایی کنیم و سپس مسیر عبور آنکه باعث می شود به گوش ما برسد و باعث آزار و اذیت شود را پیدا کنیم. امکان دارد صدا از ماشین های داخل خیابان باشد و از طریق پنجره ها وارد گردد. جلوگیری از ورود سروصدای بیرون

یا امکان دارد صدا از طریق بازی بچه ها در راه پله ها باشد و از طریق درب منتقل گردد. همینطور این امکان وجود دارد منبع صدای مزاحم همسایه کناری شما باشد و این صداها از طریق دیوار مشترک انتقال پیدا کنند.

بعد از پیدا کردن منبع صدا و مسیر عبور آن، حال باید دنبال راهکار مناسب برای مقابله با صدا و به طور دقیق تر افزایش توان محل عبور صدا با تقویت آن محل باشید. در ادامه دقیق تر به مناسب سازی هر کدام از نقاط محتمل برای عبور صدا می پردازیم. جلوگیری از ورود سروصدای بیرون

2- عایق صدا آپارتمان

دیوار مشترک

اگر مشکل از دیوار شما باشد و بخواهید آن را مناسب سازی کنید، احتمالاً باید هزینه بیشتری نسبت به تقویت پنجره و درب خود پرداخت نمایید. برای تقویت دیوارهای خود می توانید از انواع عایق های صدا مخصوصاً عایق صدا شانه تخم مرغی که در ادامه در مورد آنها صحبت خواهیم کرد استفاده نمایید.

اما در صورتی که نخواهید از عایق صدا دیوار کمک بگیرید می توانید از رنگ های عایق، کاغذ دیواری و یا هر موضوعی که دیوار شما را ضخیم تر کند استفاده نمایید. یک راهکار دیگر استفاده از کمد و یا کتابخانه در راستای دیوار مشترک است. اما در مرحله آخر هم استفاده از تابلوها و دیگر وسایل آویزان کردنی به دیوار می تواند مقدار اندکی صدا را کاهش دهد.

درب

در این مورد هم در صورتی که درب ورودی منزل شما سبک، تو خالی است و صدا به راحتی از آن عبور می کند، راه اساسی استفاده از عایق صدا درب است. اما در صورتی که تمایل به این موضوع ندارید می توانید ابتدا در صورتی که درب شما دارای خلل و سوراخ است آن را پوشش دهید. و در ادامه با آویزان کردن پارچه ضخیم آن را مقاوم تر نمایید.

پنجره ها

معمولاً از مستعد ترین نقاط برای عبور صدا پنجره ها می باشند. در بسیاری از خانه های قدیمی و یا حتی امروزی از پنجره های مناسب استفاده نمی گردد. در صورتی که قصد ساخت خانه دارید حتماً از پنجره های عایق صدا استفاده نمایید. همینطور در صورتی که قصد رفع کامل و دائمی عبور صدا از پنجره را دارید پنجره های خود را به این پنجره های عایق تغییر دهید. جلوگیری از ورود سروصدای بیرون

اما در صورتی که نمی خواهید پنجره خود را عوض کنید، راه ساده تر استفاده از برچسب های عایق بر روی سطح پنجره می باشد. برای عایق صدا کردن کردن پنجره هر کاری مانند آویزان کردن پرده، پتو و پارچه که بتواند پنجره را ضخیم تر کند، مناسب می باشد.

3- از وسایل خانه برای جلوگیری از ورود صدا به خانه کمک بگیرید

در کنار قرار دادن عایق در دیوار و پنجره ها، کارهای دیگری می توانید انجام دهید که می تواند از آلودگی صدا جلوگیری کند. یکی از مناسب ترین وسایل، استفاده از فرش یا قالی می باشد. پوشاندن کف زمین با فرش، عایق خوبی برای جلوگیری از سروصدا محسوب می گردد.

تغییر پرده ها هم یکی دیگر از وسایل مفید برای کاهش صدا می باشد. پرده ها به خوبی صدای بوق ماشین ها و ساختمان سازی را کاهش می دهند. برای اینکه از پوشش پنجره ها مطمئن شوید، اطمیمنان حاصل کنید که پرده خانه، بالای چارچوب و دیوار دور پنجره را پوشش داده باشد. جلوگیری از ورود سروصدای بیرون

تغییر چیدمان مبلمان هم یکی دیگر از کارهایی است که می تواند از آلودگی صدا جلوگیری کند. بزرگ ترین مبل خود را مقابل دیوار مشترک با همسایه خود قرار دهید. این کار باعث می شود میزان صدای کمتری را از سوی دیوار مشترک با همسایه خود بشنوید. جلوگیری از ورود سروصدای بیرون

روشی وجود دارد که مختص علاقه مندان به کتاب می باشد. زمانی که پر سروصداترین قسمت خانه را پیدا کردید، یک قفسه یا کتابخانه را در مقابل آن قرار دهید. سپس کتاب های خود را در کتابخانه بگذارید. کتاب ها پوشش خوبی برای جلوگیری از صداهای مزاحم می باشند و مقدار صدای تولیدی را کاهش می دهند.

4- عایق کردن اتاق خواب برای داشتن خواب راحت و آرامش بیشتر

اگر در این فکر هستید که عایق صدا اتاق خواب  تان را رایگان با کمک  چیزی که در خانه دارید انجام دهید، “پتو” پاسخ شماست. اگرچه پهن کردن پتو روی دیوارها و پنجر ه ها راه حل زیبا و دل انگیزی نیست اما در همه موارد اورژانسی موثر می باشد. جلوگیری از ورود سروصدای بیرون

برای آنکه پتوها در بلوک سروصدا موثر باشند، باید تاحد امکان ضخیم و متراکم شوند. گزارش شده است که خیلی ها با پتوهای پشمی موفق شده اند. مطمئن شوید که پتو کل سطح دیوار و ترجیحا پنجره را پوشانده می باشد. همینطور شما می توانید به اندازه دلخواه پتو اضافه نمایید.

در زمان کار با پتو عایق، شما می توانید:

  • با چسب یا گیره آن ها را به دیوار بچسبانید. جلوگیری از ورود سروصدای بیرون
  • روی چوب پرده جلوی در و پنجره آویزان نمایید.
  • روی هر سطح سخت یا قطعات مبلمان بیندازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *